Trocha historie a stručný standard plemene

Modrooká kráska údajně pochází od řeky Něvy - odtud pochází název plemene Něvská masquarade,něvská maškaráda(maskovaná).

V Rusku je toto plemeno uznáno již desítky let.

 

Stručný standard

Obecně -   středně velká,silná,svalnatá kočka.Kocouři jsou větší než kočky.

 

Hlava -     krátký tupý trojúhelník v dobré proporci k tělu,mírně klenuté čelo,zakulacená tlamička,silný hřbet nosu,mírně konkávně klenutý (žádný stop ani propadlina).Délka nosu je dvojnásobkem vzdálenosti očí.Silné masivní tváře,silné čelisti,okrouhlý čenich.

Uši -       středně velké,mírně klenuté, dopředu nesené,na špičkách zaoblené,uši s chomáčky nebo štětinkami jsou žádoucí,silně ochlupené vnitřní ucho,u základny široké a posazené minimálně na jednu šířku ucha od sebe,prodloužená svislá linie vnitřního nasazení ucha končí uprostřed oka.

Oči -      velké,mírně oválné,na spodní straně zakulacené,mírně šikmo postavené a umístěné daleko od sebe.Barva jednotná modrá,čím tmavší tím lepší.

Tělo -     mírně protáhlé,krátká silná šíje.Nepříliš vysoké,ale silné nohy,velké oblé a silné tlapky,chomáče chlupů mezi prsty jsou vždy a zřetelně utvořeny      ( na sněhu slouží jako sněžnice).

Ocas -     široký a silný u kořene,délka by měla dosahovat minimálně k lopatce,ztenčuje se do nepříliš jemné špičky,v každém ročním období má dlouhé ochlupení.

Srst -      obzvlášť dlohá na krku,hrudníku,kalhotkách a ocase,na šíji a ramenou krátká,na hřbetě hustá,pevná a lesklá,na bocích jemná,měkká a velmi   hustá,v létě řídká podsada,v zimě hustá jemná podsada.Voděodolná.Péče o srst není náročná,není potřebné kočku koupat,stačí důkladně vypudrovat a pečlivě vyčesat,hlavně kořen ocasu,který se hodně mastí.Pouze v období línání věnujeme kožíšku větší péči,vyčesáním staré srsti.

Barva -   barva srsti může být jakákoliv s akromelanickými odznaky ( SIA),není uznána barva čokoládová,lila,cinnamon.Jakýkoliv podíl je povolen. Žádoucí je dobře patrný kontrast mezi odznaky a ostatními částmi těla.

 

Koťata se rodí čistě bílá a během několi dnů se jim začínají tvořit odznaky.

Tato kočka okouzlí všechny milovníky koček,nejen nádhernýma modrýma očima,ale i svoji milou nevtíravou povahou.Miluje svoji rodinu,zůčastňuje se dětských her,ale i všeho dění v domácnosti,rozumí si bez problému s jinými kočkami,ale i se psy.Je to ideální bytová kočka.